niedziela, 27 stycznia 2019

Czy ustawa o dostępności usunie bariery architektoniczne w urzędach?

Data publikacji: 26 stycznia 2019 r.


Blisko 65 tys. instytucji publicznych ma zostać objętych zapisami ustawy o dostępności, nad której projektem właśnie zakończono konsultacje z osobami niepełnosprawnymi. Głównym celem aktu prawnego jest usuwanie barier architektonicznych z przestrzeni publicznej. Zobacz, co w praktyce może zmienić nowa ustawa.


Pomysł na życie bez barier


Projekt ustawy o dostępności, która może wejść w życie jeszcze w tym roku, stanowi część programu Dostępność plus. Jego założenia obejmują wprowadzenie kompleksowych działań mających przeciwdziałać wykluczeniu osób niepełnosprawnych oraz w podeszłym wieku. Choć realizacja programu będzie dotyczyła takich dziedzin jak: edukacja, usługi publiczne czy transport, wiele wskazuje na to, że największy nacisk zostanie położony na likwidowanie barier architektonicznych. Zdaniem Jerzego Kwiecińskiego, Ministra Inwestycji i Rozwoju, tylko 9% nowo powstałych budynków użytku publicznego w Polsce jest dostosowanych do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Nowa ustawa ma to zmienić, nakładając obowiązki w zakresie usuwania barier na niemal 65 tys. instytucji publicznych, wśród których znajdują się uczelnie, przychodnie, urzędy oraz muzea.

Jeszcze w tym roku urzędy będą musiały zadbać o dostępność budynków dla osób niepełnosprawnych.

piątek, 18 stycznia 2019

Schodołazy dla niepełnosprawnych - który model wybrać?

Data publikacji: 18 stycznia 2019 r.

Schodołazy gąsienicowe i kroczące to dwa najpopularniejsze rodzaje mobilnych urządzeń do transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Czy wiesz, który z nich sprawdzi się w Twoim domu? A może rozważasz zakup używanego modelu? Przeczytaj nasze porady, aby podjąć najlepszą decyzję.


Czym różnią się schodołazy?


Sprawdzają się podczas transportowania osób na wózku inwalidzkim w domu, na ulicy i podczas wakacyjnego wyjazdu. Są mobilne, więc z łatwością schowasz je do bagażnika samochodu lub piwnicy. Schodołazy dla niepełnosprawnych są też nisko kosztową alternatywą dla wind oraz krzesełek przyschodowych, a korzystanie z nich nie wymaga przeprowadzania robót budowlanych. Istnieją trzy rodzaje urządzeń – gąsienicowe, kroczące i platformowe. Zobacz, który z nich spełni Twoje potrzeby.

Schodołazy dla niepełnosprawnych różnią się parametrami oraz mechanizmem działania.

niedziela, 13 stycznia 2019

Podnośniki pionowe - gdzie warto je zamontować?

Data publikacji: 13 stycznia 2019 r.

Podwyższone progi lub stopnie to bariery architektoniczne, które skutecznie blokują dostęp do budynku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Możesz je jednak łatwo zlikwidować, montując podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych. Zobacz, gdzie sprawdzi się każdy z trzech modeli.

CZYM SĄ PODNOŚNIKI PIONOWE?


W coraz większej liczbie budynków pojawiają się podjazdy dla niepełnosprawnych, przestronne windy i inne rozwiązania przyjazne dla osób na wózkach inwalidzkich. Ich zarządcy często jednak zapominają, że pozostawienie wysokiego podestu przed wejściem lub kilku schodków tuż za drzwiami stanowi dla niepełnosprawnych przeszkodę nie do pokonania. Z przykładami takich sytuacji spotkasz się niemal wszędzie - w urzędzie, osiedlowym pasażu handlowym, na poczcie, a często również we własnym domu czy bloku. Na szczęście w każdym z tych miejsc możesz w prosty sposób zniwelować bariery architektoniczne, montując podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Jest to rodzaj windy, która porusza się w linii pionowej, przenosząc osobę siedzącą na wózku inwalidzkim na wyższy lub niższy poziom budynku.
Podnośniki pionowe pomagają osobom na wózkach inwalidzkich w pokonywaniu barier architektonicznych.
Podnośnik pionowy to alternatywa dla kosztownego montażu tradycyjnej windy.

piątek, 11 stycznia 2019

Windy dla niepełnosprawnych - wymiary, rzuty, projekty, pliki CAD

Jeśli chcesz zlikwidować bariery architektoniczne w istniejącym lub mającym powstać budynku, niezbędny do wprowadzenia zmian będzie projekt windy dla niepełnosprawnych. To dzięki niemu dowiesz się, jakie są wymiary urządzenia dopasowanego do Twoich potrzeb. Zobacz, gdzie znajdziesz projekty, rzuty, wymiary i pliki CAD. 

PROJEKT WINDY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH OD A DO Z


Nasi klienci często pytają o możliwość pobrania rysunków technicznych urządzeń, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom starszym i niepełnosprawnym. Korzystają z nich zarówno firmy budowlane, biura projektowe oraz architekci tworzący projekty nowych budynków, jak i osoby prywatne. Czy wiesz, w jaki sposób posiadanie rzutów i projektów w formacie DWG może usprawnić montaż platform pionowych oraz krzesełek i platform schodowych

Rysunki techniczne zapisane w formie plików CAD znacznie przyspieszają pracę osób tworzących projekty techniczne oraz ich użytkowników. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, przygotowaliśmy więc gotowe rysunki naszych urządzeń, które zostały zwymiarowane, aby umożliwić łatwe kopiowanie poszczególnych fragmentów schematów. Dzięki temu architekt lub projektant może szybko przekleić rzut windy schodowej i zastosować go we własnym projekcie budynku. Projekt windy dla niepełnosprawnych w plikach CAD przyczynia się więc do oszczędności czasu i pomaga zniwelować błędy przy wrysowywaniu urządzenia. W przypadków budynków wielorodzinnych rysunki DWG przydadzą się także mieszkańcom, którzy mogą je zaprezentować podczas spotkania wspólnoty mieszkaniowej i wspólnie wybrać urządzenie dopasowane do wymiarów swojej klatki schodowej. 

Zastosowanie platformy schodowej ułatwia pokonywanie barier osobom na wózkach inwalidzkich