piątek, 29 kwietnia 2016

Wypożyczenie schodołaza zamiast jego zakupu

Schodołaz kroczący Scalamobil w komplecie z wózkiem inwalidzkim
O schodołazach pisałem już na tej stronie. Znacie to urządzenie. Wiecie, że schodołaz służy to transportu osoby mającej trudności z poruszaniem się. Pozwala on przetransportować po schodach osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim - tutaj raczej mówimy o schodołaz gąsienicowych, do których można szybko podpiąć praktycznie każdy wózek inwalidzki. Są również modele schodołazów wyposażone w specjalny fotelik na kółkach (schodołazy kroczące), na którym może usiąść osoba starsza, którą następnie możemy wwieźć po schodach.
Dzisiaj poruszę temat wypożyczenia schodołazu (najczęściej wynajmuje się schodołazy kroczące), ale przy okazji wspomnę o możliwości (lub nie) wypożyczenia innych urządzeń do transportu osób niepełnosprawnych i starszych, jak np. krzesełka schodowe.

Kiedy następuje potrzeba wypożyczenia schodołaza?

Na wstępie zadajmy sobie pytanie, kiedy zachodzi potrzeba wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego? Otóż często zdarza się, że osobą niepełnosprawną jesteśmy tylko przez pewien czas. Po operacji lub zabiegu, kiedy nasza sprawność ruchowa nie jest tak duża jak zazwyczaj możemy potrzebować pomocy w pokonaniu schodów prowadzących do sypialni znajdującej się na piętrze naszego domu. Niekiedy odwiedza nas ktoś bliski (np. ciocia Lucy z USA), która również potrzebuje pomocy w pokonaniu schodów. Podobne przykłady można mnożyć.

wtorek, 26 kwietnia 2016

Nowe krzesełko na schody dla niepełnosprawnych

Nowe krzesełko schodowe HomeGlide na schody proste dla osób niepełnosprawnych
Osoby mające trudności z poruszaniem się (osoby starsze bądź niepełnosprawne) często szukają urządzenia do transportu, które rozwiąże ich problemy z barierą architektoniczną. Windy do transportu osób niepełnosprawnych, które są najbardziej popularne, a jednocześnie najczęściej rozważne to platformy schodowe, windy lub schodołazy. Niestety krzesełko schodowe nie występuje wśród tych urządzeń, a szkoda ponieważ często jest to jedyne słuszne rozwiązanie, jeżeli chodzi wybór urządzenia służącego do transportu osoby niepełnosprawnej po schodach.
W naszym kraju nadal niestety mamy małą świadomość osób potrzebujących odnośnie dostępnych dla nich rozwiązań. Pisząc artykuły na tej stronie mamy nadzieję nieco tę sytuację zmienić.

Czy krzesełko schodowe to dobry wybór dla mnie?


Wszędzie tam, gdzie mamy potrzebę pomóc osobie która jeszcze samodzielnie chodzi, a problem pojawia się jedynie podczas pokonywania schodów krzesło dźwigowe jest wręcz naturalnym wyborem.

piątek, 22 kwietnia 2016

Wybór krzesełka schodowego

Wybór krzesełka schodowego - poradnik
Jakie krzesełko schodowe będzie dla mnie najlepsze? Jaki model mam wybrać z wielu dostępnych na naszym rynku? Takie oto pytanie zdają sobie osoby rozważające zakup windy schodowej.
Czy mam kupić krzesełko prostoliniowe, czy krzywoliniowe? Czy mam się rozejrzeć po internecie za urządzeniem używanym? Czy krzesełko ma mieć udźwig mniejszy, czy większy? Czy moje schody są na tyle wytrzymałe, aby można było na nich zamontować taką windę schodową?
W niniejszym artykule postaram się pomóc takim osobom i wyjaśnię kilka kwestii, moim zdaniem kluczowych przy zakupie krzesełka dźwigowego. Spróbuję opisać w sposób jasny i klarowny jakie czynniki należy rozważyć przed zakupem windy schodowej i w jakiej kolejności brać je pod uwagę, aby zakupione urządzenie było dla nas po prostu dobre.

Jakie krzesełko schodowe mam wybrać?


Jak zawsze bardzo istotną kwestią są finanse. Ilość środków finansowych jakimi dysponujemy w pewien sposób determinuje nasz wybór. Jednak oprócz finansów weźmy pod uwagę także inne kwestie.

wtorek, 19 kwietnia 2016

Tania platforma schodowa dla niepełnosprawnych i szybka w realizacji

Tania platforma schodowa dla niepełnosprawnych model Logic
Platforma schodowa dla niepełnosprawnych  - to ostatnio bardzo często powtarzane i popularne hasło - szczególnie na budowach, w biurach projektowych i architektonicznych. Fraza ta nabrała również dużego rozgłosu w administracjach budynków (np. bloków) oraz w różnych obiektach użyteczności publicznej jak np. szkoły, przychodnie, szpitale, apteki, domy pomocy społecznej, urzędy gmin, itp .... itd.
Mówiąc ogólnie, panuje moda na dostosowywanie budynków na potrzeby osób niepełnosprawnych. Modę tę wspiera w pewnym zakresie również prawo, więc faktycznie urządzeń do niwelowania barier instaluje się dosyć dużo. Zupełnie inną kwestią jest dobranie odpowiedniego urządzenia oraz utrzymanie tego urządzenia we właściwym stanie nadającym się do użytkowania, ale o tym powstanie z pewnością oddzielny wpis na naszej stronie.
Tutaj skupimy się na platformie schodowej przeznaczonej do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co więcej napiszę o windzie schodowej, która jest relatywnie tania w zakupie, łatwa w montażu, dosyć uniwersalna, a co najważniejsze czas jej dostawy jest bardzo krótki - realizowałem projekty z użyciem tej windy schodowej w ciągu 2-3 dni - mówię tutaj o czasie od momentu zamówienia do zakończenia montażu.

sobota, 16 kwietnia 2016

Krzesełka schodowe zewnętrzne

Krzesełko schodowe zewnętrzne
Wiosna 2016 zbliża się wielkimi krokami. Przed nami pierwsze grille i majówka, za chwilę zaczną kwitnąć wiśnie, a bociany już krążą po naszym niebie. Aż się chce wyjść na zewnątrz i podziwiać naszą piękną, polską wiosnę.
Co jednak w przypadku kiedy od tej wiosny dzieli nas kilka stopni schodów prowadzących z tarasu do ogrodu? Co jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim lub masz problemy z poruszaniem się po schodach i te piękne widoki i zapachy możesz oglądać jedynie przez okno?
Jak zwykle w takiej sytuacji polecam zakup krzesełka schodowego zewnętrznego. Nie wszyscy wiedzą, że w ogóle można instalować krzesełka schodowe na zewnątrz budynku. W tym artykule pokrótce opiszę ten temat. Mam nadzieję, że dzięki temu umożliwię przynajmniej kilku osobom wyjście w końcu przed dom, do ogrodu lub parku.
Na naszym rynku można znaleźć windy dla niepełnosprawnych dedykowane do użytkowania w warunkach zewnętrznych. Również krzesełka schodowe i platformy schodowe występują w tzw. wersji zewnętrznej. 

sobota, 9 kwietnia 2016

Platformy schodowe dla niepełnosprawnych Ascendor

Platforma schodowa Ascendor na szynie prostej
Platforma schodowa jest urządzeniem instalowanym najczęściej w ciągu biegu schodowego, czyli mówiąc inaczej "na schodach". Ten rodzaj windy schodowej pozwala osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim na samodzielne pokonanie bariery architektonicznej. Na naszym rodzimym rynku można znaleźć kilkanaście modeli różnych platform schodowych. Dosyć popularną firmą w Polsce jest włoski Vimec, pojawiła się także u nas inna włoska firma, chodzi mi o markę Extrema. Możemy także znaleźć w ofercie polskich firm dźwigowych platformy schodowe produkowane w Czechach, Niemczech lub Anglii.
W ofercie każdej firmy da się znaleźć platformy schodowe poruszające się po prostym torze jezdnym oraz po torze krzywoliniowym.  Platformy schodowe różnią się od siebie w niewielkim stopniu kilkoma detalami. Możemy wybrać różne wielkości podestów jezdnych - pewien standard to rozmiar 700 mm szerokości na 800 mm długości, ale oczywiście dostępne są różne inne rozmiary. Inna ważna cecha urządzeń do transportu osób to udźwig - tutaj standardowe zakresy to od 225 kg poprzez 250 kg do 300 kg. Odnośnie zasilania i napędu platform schodowych to zdecydowana większość posiada zasilanie akumulatorowe, a silnik elektryczny poprzez przekładnię ślimakową przenosi napęd na koło zębate. Na rynku są także platformy schodowe o napędzie linowym - kiedyś napiszę o nich trochę więcej, bo może to być w pewnych sytuacjach ciekawe rozwiązanie.
O innych parametrach platform schodowych do transportu osób niepełnosprawnych opowiem w dalszej części artykułu.

Austriacka firma Ascendor - producent wysokiej jakości platform schodowych przeznaczonych do transportu osób niepełnosprawnych

W niniejszym artykule chciałbym skupić się jednak na urządzeniach produkowanych przez firmę dźwigową Ascendor znajdującą się w północnej Austrii.

środa, 6 kwietnia 2016

Mały podnośnik pionowy dla osób niepełnosprawnych

Mały podnośnik dla niepełnosprawnych
Podnośnik pionowy jest to urządzenie, które pozwala osobie na wózku samodzielnie pokonać barierę architektoniczną. Takie przynajmniej są założenia. Aby można było podnośnik pionowy w danym miejscu zainstalować muszą być spełnione odpowiednie warunki.
Przede wszystkim chodzi o dostępne miejsce pod podnośnik. W zależności od typu i udźwigu urządzenia musi być ono posadowione na mniej lub bardziej utwardzonym podłożu. Niektóre podnośniki można postawić na kostce brukowej, inne wymagają solidnego, zbrojonego fundamentu.
Oprócz kwestii posadowienia równie istotne jest zasilanie podnośnika. Możemy wyróżnić podnośniki hydrauliczne, podnośniki elektryczne - te elektryczne mogą być zasilane z 3 faz lub z jednej fazy. Tutaj również udźwig podnośnika niejako jest zależny od sposobu zasilania.